Sposób na zimę…

4

Posted by admin | Posted in Blog, HandMade, na drutach | Posted on 17-03-2013

Tagi: , , ,

Zima nie chce jakoś się z nami pożegnać. Jako, że mam jej już troszkę dość postanowiłam ją podejść sposobem. Otóż, wydziergałam zimowe czapki ;)  Tak sobie pomyślałam, że z moim szczęściem jak tylko będę ją chciała założyć to nie będzie okazji. Cwana jestem co ;)

A tak zupełnie poważnie, to myślałam, że uda mi się kupić czapkę okazyjnie na koniec sezonu. Niestety we wszystkich, które przymierzałam wyglądałam beznadziejnie. Postanowiłam więc wydziergać ją sobie sama, dokładnie taką jaką chciałabym mieć. Nie obyło się oczywiście bez nieudanych prób i te dwie, które tutaj prezentuję to tak naprawdę 6-sta i 7-ma z serii ostatnio wykonanych. Trzy pierwsze poszły od razu do sprucia (to chyba spaczenie po pulipach, bo ich rozmiar przekraczał niemalże dwukrotnie obwód głowy przeciętnego człowieka ;) , dwie następne jeszcze sobie zatrzymałam, ale podejrzewam, że również pójdą do wtórnej przeróbki.

Żeby nie zapomnieć do następnej zimy zamieszczam schemat wykonania, tych które będę nosić :)

SCHEMAT WYKONANIA CZAPKI NA DRUTACH

Potrzebujemy:

  • druty 4 mm (na ściągacz) oraz 5 mm
  •  włóczka. Użyłam Opus Mimoza 100g/330m: 100% akryl i robiłam z podwójnej nitki.

Zaczynamy:

  • nabrać 76 oczek
  • robimy ściągacz:  2 oczka prawe, 2 oczka lewe. Dalej przerabiamy ściągaczem na wysokość około 4 cm.
  • na wysokości 4 cm, zaczynamy przerabiać wzorem, zgodnie ze schematem nr 1 (zamieszczony poniżej, czapka ciemno-szara) lub schematem nr 2 (czapka jasno-szara).
  •  na wysokości 20-21 cm od początku robótki zaczynamy zwężać czapkę. 5 kolejnych rzędów po prawej stronie robótki przerabiamy 10   razy po dwa oczka razem.
  •  przeciągam nitkę przez oczka i zaciskam.

Schematy:

 

 

 

 

Schematy pokazują tylko rzędy po prawej stronie robótki. Lewą stronę przerabiamy tak jak nas prowadzą oczka (prawe na prawo, lewe na lewo).

Schemat nr 1:

Schemat nr 2:


Mi osobiście bardziej przypadła do gustu jasno-szara czapka, choć myślałam że będzie odwrotnie. Czapka całkiem fajnie się układa.

Comments (4)

ślicznie wyszły obie!mi tez bardziej podoba się ta jasna!

Dzięki:)

całkiem fajne chociaż ja wełny nie noszę bo mnie „gryzie” i do szału doprowadza 8)

Witam, czapke zrobilam – pierwszy raz warkocz i pierwsza czapka – da sie – nawet zrozumialam ;-) wyszla bardzo ladnie. Mialam tylko problem ze zbieraniem oczek Jesli ktos umie zrobic schemat do konczenia to bylabym wdzieczna bo to strasznie by sie przydalo. Jesli ma Pani do tego rekawiczki (bo corka sobie zazyczyla) a ja nigdy nie robilam na drutach (nie liczac szkoly 1 szalika)
Pozdrawiam serdecznie

Write a comment

*

Protected by WP Anti Spam

Features Stats Integration Plugin developed by YD